Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zebra KVAGA

25. 10. 2008

Zebra Kvaga

Zebra kvaga (někdy také zebra kvagga, lat. Equus quagga quagga) je poddruh zebry vyhubený v 19.století.  Od příbuzných zeber se lišila především zbarvením - typické pruhy měla jen na hlavě a krku, téměř bílé nohy a na trupu hnědou srst. 

Obrazek

Původ jména

Jméno kvaga je psáno různě (kvagga, kwaga, quagga, …) podle konkrétního jazyka. Jde o přepis výrazu, jímž zebru označovali hotentocky mluvící domorodci. Údajně napodobuje hlas zebry. Písmeno g uprostřed se má správně vyslovovat jako ch.

Příčiny vyhynutí

Ještě na počátku 19. století žila kvaga ve velikých stádech na horním toku řeky Orange v jižní Africe. Jihoafričtí Búrové a další Evropané je však začali hromadně vybíjet. Například H. Lichteinstein, který roku 1804 doprovázel s celým vojskem guvernéra po jižní Africe, zapsal do svého deníku: "Dnes jich bylo složeno víc, než mohla naše početná společnost zkonzumovat." Vybíjení postupovalo tak rychle, že zoologové ani nestačili zareagovat a vytvořit v zajetí chovná stáda. V roce 1878 byla zastřelena poslední kvaga ve volné přírodě. Kusy chované v různých ZOO byly většinou staré a neschopné rozmnožování, a tak poslední zvíře svého druhu pošlo 12.srpna 1883 v amsterdamské zoologické zahradě.

 

Jediné, co se po kvagách zachovalo do dnešních dnů, jsou tři fotografie, devatenáct kůží a několik lebek. Patří mezi nejvzácnější exponáty muzejí.

Obrazek

Plemenný hřebec kvaga ve zvěřinci ve Versailles patřil Ludvíkovi XVI. (Vodové barvy na pergamenu, Nicolas Marechal, Paříž, 1793.)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Je toho škoda

(katka, 23. 9. 2010 14:41)

Je to krásné a majestatne zviře které si nezasloužilo vyhynout. Takže se nad sebou lidi ZAMYSLETE než zase vyhubíte dalši krásná stvoření!!!!!!!!!

maš pravdu

(eliška, 28. 5. 2016 10:09)

Máš pravdu je to vážně škoda katko měli by se vážně zamyslet

dojemný příbech

(eliška, 28. 5. 2016 10:07)

Bylo to velmi smutné. Myslí že kdy by je lide nelovili tak by mohli ještě žít do dnes. A mohli by sme je pozorovat nejen v zoo ale i ve volné přírodě

jak to

(sophie, 18. 2. 2014 16:27)

Je krásná